Terapeuter

I Kyrkostrands skola har vi den stora förmånen att få ha ett mycket nära samarbete med ett 20-tal olika terapeuter som jobbar med våra elever dagligen. Genom köptjänster och på remiss via FPA kan vi erbjuda våra elever dessa olika terapier i skolans egna utrymmen:

FYSIOTERAPI

ERGOTERAPI

TALTERAPI

MUSIKTERAPI

 RIDNING I TERAPEUTISKT SYFTE

Skolan har ett eget terapirum och både terapeuter och elever rör sig även i andra utrymmen i byggnaden. För att bedriva fysioterapi i vatten använder vi Folkhälsans terapibassäng vid Östanlid. Eleverna transporteras då med taxi. Alla övriga terapier sker i skolans lokaler.

De terapeuter som jobbar hos oss är:

FYSIOTERAPI:

Krister Storbacka, krister.storbacka(a)anvianet.fi

Camilla Kuoppala, camilla.kuoppala(a)gmail.com

Ulrika Krohn, ulrika.krohn(a)multi.fi

Vivan Nygård-Back, vivannback(a)hotmail.com

Tiina Lillkvist, tiina.lillkvist(a)folkhalsan.fi

Heidi Bergman, heidi.bergman(a)folkhalsan.fi

Monica Sandström, monica.sandstrom(a)folkhalsan.fi

Åsa Lindroos-Lönnbäck, asa.lindroos-lonnback(a)folkhalsan.fi

Lena Ray, essefysio(a)multi.fi

Carina Ena, essefysio(a)multi.fi

 

ERGOTERAPI

Annette Öhman-Ray, annette.ohman(a)netti.fi

Carina Sandberg, carina.sandberg(a)multi.fi

Adina Snellman, adina.snellman(a)folkhalsan.fi

Victoria Lassander-Sandin, victoria.lassander-sandin(a)folkhalsan.fi

Sara Glasberg, sara.glasberg(a)folkhalsan.fi

Marina Strand, marina.strand(a)multi.fi

Anne Mensakov,  040-7326845, anne.mensakov@gmail.com

 

TALTERAPI

Camilla Löfqvist, camilla.lofqvist(a)multi.fi

Anna Stenhäll, anna.stenhall(a)folkhalsan.fi

Sofia Lyttbacka, sofia.lyttbacka(a)folkhalsan.fi

Andrea Ojala, andrea.ojala(a)folkhalsan.fi

Lisette Jusslin, lisette.jusslin(a)habs.fi

 

MUSIKTERAPI

Jan Stenhäll, jan.stenhall(a)multi.fi

Sol-Britt Häggblom, hemsida: www.multi.fi/shaggblo

 

RIDTERAPI

Anne Mensakov, 040-7326845, email: anne.mensakov@gmail.com

 

RIDNING

Vi erbjuder ridning en gång i veckan för elever i specialklasserna. Ridningen ordnas i samarbetet med Kvarnbackens stall i Esse.